Pompejská novéna
Blahoslavený Bartolo Longo dostal příslib Panny Marie: „Kdo touží obdržet milost, ať vykoná k mé cti tuto novénu.“
Pompejská novéna spočívá v modlení tří částí růžence po dobu 54 dní. Tato modlitba vyžaduje hodně času a trpělivosti, ale plody, které přináší, udivují ty, kteří se ji rozhodli modlit. O její rozšíření se přičinil blahoslavený Bartolo Longo – advokát, který měl neobyčejné charisma pro šíření růžence. Byl to člověk, který prožil naprosté obrácení. Jako mladý muž byl vyhlášeným antiklerikálem a volnomyšlenkářem. Zajímal se o ezoteriku a účastnil se spiritistických seancí. Jednoho dne, když se utápěl v zoufalství, uslyšel ve svém srdci slova: „Kdo šíří růženec, bude zachráněn!“
Od té chvíle začal náročnou cestu rozšiřování té modlitby mezi obyvateli Pompejského údolí. Zpočátku se mu to nedařilo, avšak po mnoha letech jeho působení vedlo k rozšíření růžence a k vybudování baziliky Královny růžence v Pompejích. Dne 26. října 1980 ho Jan Pavel II. vynesl k poctě oltáře.
Blahoslavený Bartolo psal o růženci jako o skutečném prostředku posvěcování se člověka:
„Ó blahoslavený růženci Panny Marie, sladký řetízku, který nás spojuješ s Bohem; svazku lásky, který nás sjednocuješ s anděly; věži záchrany před útokem pekla; bezpečný přístave v mořské bouři. Už tě nikdy neopustíme. Budeš naší útěchou v hodině smrti. Tobě bude patřit poslední políbení hasnoucího života...“
Pompejská novéna trvá 54 dní. Každý den se modlíme tři části svatého růžence (radostný, bolestný a slavný). Je možné se modlit také část čtvrtou, s tajemstvími světla. Před začátkem každé z tří částí růžence uvedeme nejdříve úmysl (jenom jeden) a poté řekneme:
„Ten růženec se modlím na Tvou počest, Královno svatého růžence.“
Během prvních 27 dnů se modlíme prosebnou část pompejské novény a denně po skončení každé části růžence pronášíme následující modlitbu:
„Pamatuj, ó milosrdná Panno Růžencová z Pompejí, že ještě nikdy nebylo slýcháno, aby kdokoliv z Tvých ctitelů, který Tě s Tvým růžencem prosí o pomoc, byl Tebou opuštěn. Ach, nepohrdej mou prosbou, ó Matko Věčného Slova, ale skrze svůj svatý růženec a skrze zalíbení, které prokazuješ své svatyni v Pompejích, mě milostivě vyslyš. Amen.“
Dalších 27 dní se modlíme děkovnou část pompejské novény a denně, po skončení každé z tří částí růžence, pronášíme následující modlitbu:
„Co Ti mohu dát, ó Královno plná lásky? Celý svůj život Ti zasvěcuji. Jak jen mi síly postačí, budu šířit úctu k Tobě, ó Panno svatého růžence z Pompejí, protože když jsem Tě vzýval o pomoc, navštívila mě Boží milost. Všude budu vyprávět o milosrdenství, které jsi mi prokázala. Nakolik budu moci, budu šířit nábožnou úctu ke svatému růženci. Všem budu ohlašovat, jakou dobrotu jsi mi prokázala, aby se i nehodní, tak jako já, hříšníci, s důvěrou na Tebe obraceli. Ó, kdyby celý svět věděl, jak jsi dobrá, jak lituješ trpící, všechna stvoření by se utíkala k Tobě. Amen.“
Nezávisle na závěrečných modlitbách každé ze tří částí růžence končíme po jejím pronesení povzdechnutím k Matce Boží:
„Královno svatého růžence, modli se za nás!“
Modlitba růžence přinese neobyčejné plody, budeme-li se ji modlit s dětskou důvěrou, v naprosté otevřenosti, prostotě čistého srdce, když ze srdce odpustíme všechno všem, když se na nikoho nebudeme zlobit. Čisté srdce, to znamená setrvávání ve stavu milosti posvěcující.
Proto je zapotřebí před zahájením pompejské novény nejdříve očistit své srdce ve svátosti pokání. Když se modlíme růženec, dostáváme mnohem více milostí, než o kolik prosíme. Pamatujme proto na vděčnost za to, co dostáváme úplně zdarma skrze ruce Matky Krásného Milování. Říkejme o tom dalším.